نام شهید جعفر
نام خانوادگی قوشجی
نام پدر آقاخان
تاریخ تولد 1341/1/1
شغل سرباز نیروی زمینی ارتش
متاهل خیر
تعداد فرزند 0
تحصیلات سیکل
محدوده تهرانملارد
محل تولد تهرانشهریارمرکزی
محل سکونت تهرانملاردصفادشت
محل شهادت خوزستانشادگان
محل مزار مطهر شهید تهرانملارد
تاریخ شهادت 1361/2/19
یگان خدمتی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
عملیات بیت المقدس
مسئولیت راننده لودر
شرح مسئولیت

ایشان راننده لودر بودند و در یگان جهاد سازندگی مسئولیت خطیر ساختن سنگر را برعهده داشتند

نحوه شهادت

اصابت تیر

زندگی نامه شهید جعفر قوشجی

شهيد جعفر قوشجي سال 1341 در شهرستان شهريار ديده به جهان گشود.ايشان فرزند ششم خانواده بود،دوران كودكي اش را در دامان پدر و مادر بزرگوارش گذراند.براي فراگيري علم به دبستان راه يافت و تحصيلاتش را تا مقطع سيكل ادامه داد . از سال 1356 همزمان با تحصیل علم و دانش ، به عنوان جوانی مسلمان و آگاه ، به پیروی از فرمان رهبر عظیم الشانش در راه براندازی نظام فاسد پهلوی تمام سعی و تلاشش را به کار گرفت و در همین راستا در تظاهراتها و توزیع اعلامیه های حضرت امام (ره ) حضوری فعال داشت . پس از پيروزي انقلاب اسلامي به اردبیل رفت و در کمیته امداد امام خمینی (ره) شروع به فعالیت نمود تا بدین گونه مرهمی بر زخمهای فقیران و ستمدیدگان باشد . پس از چندی عضوی فعال در بسیج شهرستان ارومیه بود تا اینکه با شروع جنگ تحمیلی به صورت داوطلبانه در هلال احمر تهران ثبت نام نمود و به عنوان امدادگر زخمیهای جبهه را به بیمارستانهای سطح شهر و شهدای شهرستانها را به زادگاهشان انتقال می داد . او که تشنه معارف مکتب اهل بیت (ع) بود در حوزه علمیه اشتهارد ثبت نام نمود اما از سویی دشمن متجاوز خاک میهن اسلامی رااشغال نموده بود از این رو بر اساس تکلیف شرعی ، عاشقانه لباس پر افتخار سربازی را بر تن کرد و به خدمت وظیفه احضار شد و دوره آموزش را در پادگان حمزه 21 گذراند و به جبهه اعزام گردید البته قرار بود شهید جعفر قوشچی در پشت جبهه باشد ولی با اصرار و کوشش فراوانی که از روح پر خروش او سرچشمه می گرفت توانست به خط مقدم و به عنوان رانند لودر راه یابد که بعد از یکماه به جهاد سازندگی استان فارس انتقال یافت و بلاخره ازطریق گروه شهید محمد نجابت وابسته به جهاد سازندگی استان فارس در تاریخ 19/2/61 در دارخوین به آرزوی خود که همان شهادت بود رسید روحش شاد و يادش گرامي.

وصیت نامه شهید جعفر قوشجی

بسم الله الرحمن الرحیم وصیت نامه شهید جعفر قوشچی به نام نامی مستضعفان درود بر رهبرم که نجات دهنده ما جوانان و اسلام و ایران گردید . تا همچنین توانستم چاه را از راه تشخیص بدهم راه صراط مستقیم را و حال با آگاهی کامل جهاد را برگزیدم تا در راه خداوهد فی سبیل الله عاشقانه به سوی او بشتابم و ای دوستان من متاسفام که بعضی از شماها چشم بسته در چاه افتاده اید و اما بیائید با جشم باز به انقلابتان و اسلامتان و به امامتان بنگردید تا از گمراهی نجات پیدا کنید. اما پدرم درود بر تو که پسری چون من قربانی خدا کردی و درود بر تو ای مادر عزیزم آفرین به شیری که بر دهانم نهادی تا رگهایم قوت بگیرد و درخت اسلام را آبیاری کند و اما شما ای ملت شهید پرور ایران من کوچکتر از آنم که پیامی برای شما بدهم بدانید که در صحرای کربلای ایران یعنی خوزستان ایران جوانهای با ایمان و از جان گذشته ما حماسه های بزرگی در جبهه های جنگ می آفریند بر شما است که این بار سنگین را بر دوش بکشید چرا که معلم شهیدمان دکتر علی شریعتی گفت آنان که مردند کاری حسینی کردند و آنان که مانده اند باید کاری زینبی کنند و گرنه یزیدید پس شما سعی کنید در طول زندگیتان امام عزیزمان خمینی بت شکن را مبادا تنها بگذارید چرا که هدف ما رضای خدا و راه امام عزیزمان است پدرم برایم گریه مکن و لباس عزا نپوش تا روحم آسوده و شادتر باشد و مادرم از زحمات شما که در طول سالیان دراز برایم زحمت کشیده ای تشکر می کنم و تو راتحسین می کنم و از تو می خواهم که چون کوه استوار بوده و برایم عزاداری نکرده و نکنید ؟؟ شاد باشی و همیشه لبانی چون غنچه و خندان مرا یاد کنی و همیشه زینب وار زندگی کنی تا سرمشقی به مادران دیگر باشد پدر جان این وصیت نامه را در مورخه 18/10/60 نوشتم و اگر جنازه من بدست شما رسید مرا در بی بی سکینه دفن کنید و این وصیت نامه را به روزنامه ها چاپ کنید و به دیوارهای حصار طهماسب بزنید و آن مقدار زمینی که به من تعلق دارد آن را به خواهرم زهرا بدهید دیگر عرضی ندارم به جزئ دوری و سلامتی یک یک شماها مرگ بر آمریکا دشمن اصلی تمام خلقهای جهان دورد بر امام خمینی و رهبر کبیر انقلاب . سرباز وظیفه جعفر قوشچی 18/10/60

ویژگیهای بارز اخلاقی شهید جعفر قوشجی (راوی : خانواده شهید)

شخصی آرام و مهربان بود از نظر اجتماعی با همه دوست بود مخصوصا" با غریبه ها خیلی مهربان و دوستی می کرد و به افراد کارگر زیاد علاقه داشت .

فعالیتهای مهم سیاسی واجتماعی شهید جعفر قوشجی (راوی : ثبت نشده)

ایشان در مبارزات انقلاب از اوایل سال 56 در تمام راهپیمائی ها شرکت می کرد و همیشه کارش را رها می کرد و در تهران به تظاهرات می رفت بعد از پیروزی انقلاب نیز در ارومیه به عضویت بسیج در امد . ایشان تمام عمرش را با کتابهای اسلامی صرف می کرد و در براندازی بنی صدر نقش فعالی داشت .

خاطره شهید جعفر قوشجی (راوی : ثبت نشده)

ایشان وقتی به مرخصی آمده بود می گفت نمی دانی چه کار کردم زندگی کردم چون اگر این کار را نمی کردم سعادت شهید شدن دیگر نصیبم نمی شد و شهید می گفت انقلاب ما مصطفی خمینی ها را داده شهید بهشتی و رجایی و باهنر و مطهری را داده پس من در مقابل این سرداران رشید اسلام چه هستم و خلاصه یکی از طرفدارن سرسخت این انقلاب بود .

JoomShaper