نام عملیات
بیت المقدس 3
رمز عملیات
یا موسى بن جعفر
تاریخ عملیات
1366/12/24
منطقه عملیات
شمال‌ استان‌ سليمانيه‌ كردستان‌ عراق‌ - عمق‌ خط‌ شمالي‌ جبهه‌ دشمن‌
نیروهای عمل کننده
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
درصد موفقیت
100
وسعت منطقه آزاد شده
40
مناطق تحت تصرف دشمن
مراحل عملیات
عملیّات بیت‌‌المقدس 3 در ساعت یک بامداد تاریخ 24/12/66 با رمز مقدس «یاموسی‌بن‌جعفر(ع)» و با هدف آزادسازی ارتفاعات شمال سلیمانیه و پاسخ به شرارت‌های عراق در بمباران مناطق مسکونی، در منطقة عمومی استان سلیمانیه عراق آغاز می‌شود. رزمندگان نیروی زمینی سپاه پاسداران تحت امر قرارگاه نجف با حمایت مؤثر هوانیروز از محور شمال به سمت جنوب و در عمق 65 کیلومتری خاک عراق به نیروهای دشمن هجوم می‌برند و با درهم‌کوبیدن پایگاه‌ها و محل استقرار دشمن، موفق می‌شوند در نخستین ساعات عملیّات، ارتفاعات اصلی گوجار و هلگان را به تصرف درآورند. رزمندگان اسلام در این حملة موفّق، پس از کشته و زخمی کردن صدها تن از نیروهای عراقی روستاهای گواراده را آزاد می‌کنند و همچنین موفق می‌شوند پس از عبور از رودخانه‌های کاناگوری، کان‌خان، گواراده، کانی‌داوود و ملکان، در 20 کیلومتری شهر سلیمانیه استقرار یابند. در این تهاجم، علاوه بر انهدام مقادیر قابل توجهی ادوات سنگین و نیمه‌سنگین دشمن، تداد 1000 تن از نفرات دشمن کشته و زخمی می‌شوند و تداد 60 تن از آنها به اسارت درمی‌آیند. همچنین تیپ 604 پیادة عراق از سپاه یکم منهدم و یک فروند هواپیما هدف قرارگرفته و سرنگون می‌شود. مرحله دوم عملیّات رزمندگان نیروی زمینی سپاه‌پاسداران در مرحله دوم این عملیّات با تاریک شدن هوا، هجوم گستردة خود را علیه نیروهای دشمن آغاز می‌کنند، و طی نبردی بی‌امان، ارتفاعات 1460، 1490، 1526، 1680، 1787 را آزاد و پل ارتباطی ارتفاعات اولاغلو و سلسله جبال گوجار را تحت کنترل درمی‌آورند. واحدهای توپخانه، ضدزره و خط‌شکنان سپاه اسلام، طی این مرحله از عملیّات تعداد دیگری از نیروهای دشمن را به هلاکت می‌رسانند و تعدادی را نیز اسیر می‌کنند. حجم آتشباری قوای اسلام به قدری است که دشمن نمی‌تواند نیروهای پراکندة خود را برای تحرکات و اقدامات بعدی جمع‌آوری کند.
اهداف
گسترش‌ وضعيت‌ خطوط‌ خودي‌ در شمال‌ شرقي‌ سليمانيه‌ عراق‌ و تصرف‌ دو ارتفاع‌ الاغلو و گوجار
طراحان عملیات
نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌
تعداد هواپیماهای منهدم شده
1
تعداد تانکهای منهدم شده
0
تعداد خودروهای منهدم شده
0
تعداد هلی کوپترهای منهدم شده
0
تعداد کشته و زخمی
1000
تعداد اسرا
60
تعداد هواپیماهای غنیمت گرفته شده
0
تعداد تانکهای غنیمت گرفته شده
0
تعداد خودروهای غنیمت گرفته شده
0
تعداد هلی کوپترهای غنیمت گرفته شده
0
اماکن آزاد شده
   سلسله ارتفاعات گوجار.     ارتفاعات 2080 ملکان.     ارتفاعات سه‌گانة هلگان.     روستاهای گواراده و سومر.     قطع یال ارتباطی گوجار به اولاغلو.
شرح عملیات
عمليات‌ «بيت‌المقدس‌3» بر پايه‌ تجزيه‌ و تحليل‌ فرماندهان‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در جريان‌ عمليات‌ بيت‌المقدس‌- 2 كه‌ دو ماه‌ پيش‌ به‌ انجام‌ رسيده‌ بود- طرح‌ ريزي‌ شد. اوضاع‌ جو‌ي‌ منطقه‌ كردستان‌ عراق‌ و بلندي‌هاي‌ صعب‌العبور محور شمالي‌ جنگ، همچنان‌ نامناسب‌ و سرد و يخبندان‌ بود، ولي‌ اهداف‌ برجسته‌اي‌ كه‌ در انجام‌ اين‌ طرح‌ پيگيري‌ مي‌شد، فرماندهان‌ را برآن‌ داشت‌ تا پيش‌ از فصل‌ گرما و حضور دو چندان‌ نيروهاي‌ دشمن‌ در منطقه، تكليف‌ دو ارتفاع‌ مهم‌ و بلند را به‌ منظور گسترش‌ وضعيت‌ جبهه‌ خودي‌ در شمال‌ شرقي‌ «سليمانيه» روشن‌ سازند. اين‌ دو ارتفاع‌ «الاغلو» و «گوجار» نام‌ داشت، كه‌ دسترسي‌ به‌ هر يك، مستلزم‌ دسترسي‌ و تصرف‌ ديگري‌ بود. ضرورت‌ اصل‌ آفند و ايجاد زمينه‌هاي‌ مناسب‌ براي‌ آزادسازي‌ شهر و دشت‌ «حلبچه» عراق، با اجراي‌ عمليات‌ «والفجر10 » سبب‌ شد تا اين‌ عمليات‌ در سه‌ محور، در تاريخ‌24 اسفند ماه‌1366 با رمز «يا موسي‌ بن‌ جعفر(ع)» آغاز شود. ساعت‌1 بامداد نيروها علي‌رغم‌ همه‌ مشكلات‌ و دشواريهاي‌ نبرد زمستاني، توانستند با هدايت‌ قرارگاه‌ «نجف» و همزمان‌ با اجراي‌ عمليات‌ «والفجر10» در حلبچه، اهداف‌ مورد نظر را تصرف‌ و تأمين‌ كنند. با وجود آنكه‌ رزمندگان‌ از غروب‌ روز پيش، بتدريج‌ از مقر خود در دشت‌ «هرمدان» به‌ سوي‌ نقاط‌ رهايي‌ حركت‌ كرده‌ و دچار خستگي‌ راه‌ شده‌ بودند؛ همچنين‌ با توجه‌ به‌ بارش‌ برف‌ و حادث‌ شدن‌ يك‌ مه‌ غليظ‌ بر منطقه‌ و دامنه‌ها، توانستند قله‌ گوجار را آزاد كنند. نيروهاي‌ عراقي‌ مستقر بر روي‌ اين‌ قله‌ همگي‌ در سنگرهايشان‌ يخ‌ زده‌ بودند و بنابراين‌ پاكسازي‌ مواضع‌ آسان‌ صورت‌ گرفت. در روز دوم‌ عمليات‌ اطلاع‌ حاصل‌ شد كه‌ نيروهاي‌ تازه‌ وارد كماندويي‌ سپاه‌ پنجم‌ ارتش‌ عراق، قصد دارند به‌ منطقه‌ آزاد شده‌ پاتك‌ كنند، اما علي‌رغم‌ پاتكهاي‌ پياپي‌ و سنگين‌ آنها و نيز مشكلات‌ در ارسال‌ كمك‌ و مهمات‌ و تخليه‌ مجروحين‌ و شهدا در مواضع‌ خودي، تلاش‌هاي‌ دشمن‌ و بمباران‌هاي‌ شيميايي‌ هواپيماهاي‌ عراقي‌ بي‌نتيجه‌ ماند. و در مجموع، با سه‌ شبانه‌ روز درگيري‌ و نبرد سخت‌ با طبيعت‌ خشن‌ و مشكلاتي‌ ناشي‌ از پشتيباني‌ هوانيروز و نيروهاي‌ دشمن، اهداف‌ مورد نظر محفوظ‌ ماند. در عمليات‌ بيت‌المقدس‌3 ، منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌40 كيلومتر مربع‌ از خاك‌ عراق‌ آزاد و يك‌ فروند هواپيما، تيپ‌604 پياده‌ از سپاه‌ يكم‌ دشمن‌ و شماري‌ سلاح‌ سنگين‌ و نيمه‌ سنگين‌ منهدم‌ و بيش‌ از1060 نفر از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير شدند
JoomShaper