نام عملیات
 ظفر 5
رمز عملیات
يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)
تاریخ عملیات
1366/10/22
منطقه عملیات
عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن‌ در استانهاي‌ شمالي‌ خاك‌ عراق‌ واقع‌ در استان‌هاي‌ «دهوك»، «كركوك» و «دياله»
نیروهای عمل کننده
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران
درصد موفقیت
100
وسعت منطقه آزاد شده
200
مناطق تحت تصرف دشمن
مراحل عملیات
رزمندگان اسلام در محور اول با هجوم به پایگاههای مستقر در اطراف شهر دیرلوک، واقع در استان دهوک، ضربات سهمگینی به دشمن وارد می‌آورند و کلیة راههای ارتباطی از جمله جادة مهم عمادیه ـ دیرلوک را قطع و هرگونه عکس‌العمل را از بعثیان سلب‌می‌کنند و پس از قلع و قمع ارتش عراق، پیروزمندانه وارد شهر دیرلوک می‌شوند. مراکز دولتی، نظامی، ساختمان استخبارات مرکز حزب بعث و بخشداری این شهر به آتش کشیده می‌شود و رزمندگان با حمله به پایگاههای مستقر بر کوههای مشرف به دیرلوک ۴ مقر گردان را تصرف می‌کنند و علاوه بر کشته و زخمی ‌کردن بیش از ۵۰۰ نفر از دشمن، تعداد ۲۶۰ تن از آنها را به اسارت در‌می‌آورند. همچنین ۳۶ پایگاه حفاظتی مشرف بر شهر را منهدم می‌کنند و تعداد ۷ دستگاه خودرو نظامی، یک دستگاه نفربر زرهی صدها قبضه سلاح سبک و نیمه‌سنگین را به غنیمت می‌گیرند. رزمندگان عمل‌کننده در محور دوم، پایگاه مندلیه در ۷ کیلومتری شهر کرکوک در ۱۵۰ کیلومتری عمق خاک عراق را مورد حملة بی‌امان خود قرار‌«ی‌دهند و ضربات سختی در این محور به دشمن وارد می‌آورند. تکاوران تیپ ۷۵ ظفر و نیروهای حزب دمکرات کردستان عراق، در محور دوّم به گردان ۱۶ از تیپ ۲۲ حمله می‌کنند وعلاوه برکشته و مجروح کردن ۲۰۰ نفر از دشمن، ۸۰ نفر از آنها را نیز به اسارت می‌گیرند. همچنین چندین دستگاه تانک و نفربر، ۲۰ دستگاه کامیون و دیگر ادوات نظامی دشمن را در این محور منهدم می‌کنند. نیروهای تحت امر قرارگاه رمضان در محور سوّم، همزمان با محور اوّل، مراکز فرماندهی، ستاد، ترابری مهندسی، مخابرات و دیگر مراکز لشکر ۲۱ عراق را واقع در منطقة «میدان» (استان دیاله) به میزان ۴۰ درصد منهدم می‌کنند. تعداد ۷ دستگاه لودر، ۲۶ دستگاه خودرو‌نظامی و یک انبار مهمات به آتش کشیده‌می‌شود و بیش از ۱۵۰ تن از افراد بعث به هلاکت می‌رسند. تکاوران تیپ ۷۵ ظفر سپاه‌پاسداران و نیروهای حزب دمکرات کردستان (شاخه سلیمانیه)، در جریان یک کمین در محور سلیمانیه ـ کرکوک، ۳۰ تن دیگر را به هلاکت می‌رسانند و ۸ تن را به اسارت می‌گیرند. مرحله‌ دوّم عملیّات ظفر ۵ مرحله دوم این عملیّات، در نخستین ساعات بامداد مورخ ۲۳/۱۰/۶۶ آغاز می‌شود و قوای اسلام باشنیدن رمز مبارک «یازهرا(س)» اقدام به پیشروی در محورهای دیرلوک ـ شیلادیزه و دیرلوک ـ عمادیّه می‌کنند. رزمندگان تحت امر قرارگاه در زیر بارش شدید برف، هجمه خود را در خطوط منتهی به شهر عمادیّه (در ۳۰ کیلومتری شهر دیرلوک) گسترش می‌دهند و خسارات و تلفات جدیدی را بر دشمن شکست خورده وارد می‌آورند و یک پل مواصلاتی را در این محور منهدم می‌کنند. رزمندگان جان‌برکف در درگیری با نیرهای کماندویی عراق، ۷۰۰ تن از آنها را کشته وزخمی می‌کنند و عده‌ای را به اسارت در‌می‌آورند و در مسیر پیشروی، کلیة پایگاهها و پاسگاههای حفاظتی دشمن را نابود می‌کنند. همچنین قلعة مستحکم موسوم به کوائی را در ۱۰ کیلومتری عمادیّه به تصرف درمی‌اورند که نفرات آن کشته، زخمی و یا اسیر می‌شوند. شهر شیلادیزه نیز در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر دیرلوک، هدف تهاجم رزمندگان اسلام قرار می‌گیرد و نیروهای مشترک، طی نبردی سنگین بیش از ۴۰ پاسگاه و پایگاه دشمن را منهدم می‌کنند و بر ارتفاعات مشرف به شهر شیلادیزه مستقر می‌شوند. نیروهای هوایی عراق درحالی که نبردی سنگین در زمین جریان دارد، اقدام به حملات پراکنده می‌کند که یک فروند سوخو ۲۲ آنان هدف آتشبار ضدهوایی قرار می‌گیرد و خلبان آن به اسارت رزمندگان اسلام در‌می‌آید.
اهداف
انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌
طراحان عملیات
قرارگاه‌ «رمضان» سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌
تعداد هواپیماهای منهدم شده
1
تعداد تانکهای منهدم شده
0
تعداد خودروهای منهدم شده
46
تعداد هلی کوپترهای منهدم شده
0
تعداد کشته و زخمی
1500
تعداد اسرا
500
تعداد هواپیماهای غنیمت گرفته شده
0
تعداد تانکهای غنیمت گرفته شده
3
تعداد خودروهای غنیمت گرفته شده
0
تعداد هلی کوپترهای غنیمت گرفته شده
0
اماکن آزاد شده
طي‌ اين‌ عمليات‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ موفق‌ شدند36 پايگاه‌ حفاظتي‌ دشمن‌ بر بلندي‌هاي‌ مشرف‌ بر شهر «ديرلوك»، مركز فرماندهي‌ و ستاد ترابري‌- مهندسي‌ و مخابراتي‌ لشكر عراق، پايگاه‌ و پاسگاه‌هاي‌ دشمن‌ در مسير شهرهاي‌ «شيلاديزه» و «عماديه» و مراكز دولتي‌ و نظامي‌ دشمن‌ از جمله‌ مركز استخبارات‌ حزب‌ بعث‌ در منطقه‌ را منهدم‌ ساختند
شرح عملیات
در طي‌ سال‌1366 قرارگاه‌ «رمضان» سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ با اجراي‌ چند رشته‌ عمليات‌ پي‌درپي‌ و نفوذي، دشمن‌ را در محور شمالي‌ جبهه‌ جنگ‌ مضطر نموده‌ و توان‌ بالايي‌ از فرماندهان‌ ارتش‌ عراق‌ را به‌ محورهاي‌ كوهستاني‌ كردستان‌ عراق‌ معطوف‌ كرد. در اين‌ ميان، نقش‌ معارضان‌ كرد عراقي‌ بخوبي‌ كارگشا بود و همكاري‌ با ايشان، پيروزي‌هاي‌ فراواني‌ را براي‌ ايجاد سر در گمي‌ دشمن‌ و بهره‌برداري‌ نيروهاي‌ خودي‌ در خطوط‌ پدافندي‌ جبهه‌ شمالي‌ به‌ همراه‌ داشت. عمليات‌ ظفر5 در همين‌ راستا و به‌ صورت‌ تهاجمي‌ و با اجراي‌ آتش‌ در شامگاه‌22 دي‌ ماه‌1366 به‌ صورت‌ محدود و نامنظم‌ آغاز شد. نيروهاي‌ خودي‌ با شنيدن‌ رمز «يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)» با نفوذ به‌ عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن، واقع‌ در استان‌هاي‌ «دهوك»، «كركوك» و «دياله» به‌ انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌ پرداختند. طي‌ اين‌ عمليات‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ موفق‌ شدند36 پايگاه‌ حفاظتي‌ دشمن‌ بر بلندي‌هاي‌ مشرف‌ بر شهر «ديرلوك»، مركز فرماندهي‌ و ستاد ترابري‌- مهندسي‌ و مخابراتي‌ لشكر عراق، پايگاه‌ و پاسگاه‌هاي‌ دشمن‌ در مسير شهرهاي‌ «شيلاديزه» و «عماديه» و مراكز دولتي‌ و نظامي‌ دشمن‌ از جمله‌ مركز استخبارات‌ حزب‌ بعث‌ در منطقه‌ را منهدم‌ ساخته‌ و تعدادي‌ از تجهيزات‌ و ادوات‌ دشمن‌  را نابود سازند. همچنين‌ در اين‌ عمليات ‌4 گردان‌ حفاظتي‌ شهر ديرلوك‌ عراق‌ متلاشي‌ شده‌ و 2000 تن‌ از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير شدند . 3 دستگاه‌ نفربر زرهي، يك‌ قبضه‌ ضدهوايي، دو قبضه‌ خمپاره‌انداز، صدها قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و مقدار فراواني‌ مهمات‌ دشمن‌ نيز به‌ دست‌ نيروهاي‌ خودي‌ افتاد.
JoomShaper